|
|
Pécs a mediterrán hangulatok városa
A MEVID Rt. Ingatlanjai, irodái Pécs város szívében helyezkednek el. Ismerje meg a mediterrán hangulatok városát, ezt a nyüzsgő egyetemi központot, a maga kulturális értékeivel és gazdasági vonzerejével! Az alábbiakban olvashat néhány hasznos információt Pécs adottságairól, és jellemzőiről:
ELHELYEZKEDÉS:
Pécs a Dunántúl déli részén elterülő közel 162 ezers lakosú város, Baranya megye székhelye, egyetemi város, püspöki székhely. Budapesttől mintegy 220 km-re fekszik közúton. A város a Mecsek hegység déli lejtőire települt, negyven kilométerre a Dunától és a Drávától. Az Adriai-tengertől közel ötszáz kilométer választja el, mégis, talán a tenger közelsége teszi szubmediterrán jellegűvé a várost és vidékét. Pécs természeti környezetét a Mecsek határozza meg, a város területe benyúlik a hegység erdőibe. II. Szulejmán szultán földi paradicsomnak nevezte Pécset, talán mert tizenegynéhány bő vizű patak folyt keresztül a városon. A patakvölgyek ma is a városszerkezet alapvető tagolói. Pécstől nyolc-tíz kilométerre terül el az orfűi tóvidék és az abaligeti cseppkőbarlang; huszonöt kilométerre délre, túl a Villányi-hegységen a siklósi-villányi borvidék és Harkány, az ország egyik leghíresebb gyógyfürdőhelye.

GAZDASÁG:
Mivel a megye gazdaságáról részletes összefoglalót készített a KSH - amelyet az alábbi címen lehet elérni: (http://portal.ksh.hu/pls/ksh/docs/hun/xftp/megy/054/bara054.pdf)- ezért csak nagyvonalakban foglaljuk össze a város gazdaságának lényegi szempontjait.
Pécs gazdasági életét az 1850-es évektől az 1980-as évek végéig a bányászati fejlesztések jellemezték. A kőszénbányászatot a 20. század derekától az uránérc kutatása, majd kitermelése egészítette ki. Az iparág tízezreknek adott munkát, gyarapította a várost, és magával hozta két új városrész (Meszes és Uránváros) megépülését. Napjainkra a mélyművelésű szénbányákat bezárták, megszűnt az uránérc kitermelése is, 2004-ben várhatóan befejeződött a külfejtéses szénbányászat is. A kétezer éves város gazdasági szerkezetében már a kereskedelemé, a szolgáltatásé és az oktatásé a vezető szerep, a foglalkoztatottak közel hatvan százalékának adva munkát és megélhetést. Megváltozott a feldolgozóipari nagy cégek működése is. A 2003-ban fennállásának 150. évfordulóját ünneplő Zsolnay Rt. ágazatonként külön társaságok formájában működik. Minőségi termékek kerülnek ki az élelmiszeripar különböző területeiről: a Pécsi Sörfőzde Rt. és a Pannónia Cézár Pezsgőgyártó és Borkereskedelmi Kft. italai.
A változó piaci igények, a környezetvédelem figyelembevételének egyik jó példája, hogy a PANNONPOWER HOLDING Rt. 2004-tôl már nem üzemelteti széntüzelésű erőművét, hanem átállt a földgázüzemű, illetve a megújuló energiaforrásokra épülő, biomassza-alapú erőművi üzemeltetésre. 2004-ben Magyarország eddigi legnagyobb biomasszatüzelőanyag-alapú erőművi blokkja kezdi működését Pécsett. A privatizációval a gazdasági szerkezet átalakításában a modern technológiát alkalmazó nemzetközi tőke vállalt meghatározó szerepet. A dohánygyárat a British-American Tobacco Co. vette meg, megalakult a gépgyártó Hauni Hungária Kft., a helyi gazdaság fontos szereplője lett a mikroelektronikai termékeket gyártó finn Elcoteq, és a precíziós műanyag termékeket előállító, ugyancsak finn EIMO cég. Mellettük még számos kisebb-nagyobb, nyugati tőkével létrehozott kesztyűs, építőipari, építőanyag-gyártó, élelmiszer feldolgozó, és kereskedelmi vállalkozás működik a városban. A város nagyon régi ipari hagyományokra tekint vissza.
Hatalmas lehetőséget jelet a városnak az, hogy 2010-ben Pécs lesz az EU kulturális fővárosa. A körülbelül 36 millirád forintos összköltségvetésű projekt számos olyan fejlesztést hordoz magában, ami a város hosszú-távú fejlődési pályáját meghatározza. A program a város az UNESO által is elismert és a Világörökség részének nyilvánított kulturális értékeire alapoz és olyan beruházásokat generál, melyek a régió fejlődéi motorja lehetnek. Tekintse meg az EKF projekt és Pécs2010 program honlapját!
OKTATÁS, KUTATÁS:
A megye az oktatás tekintetében kiemelkedő mutatókkal rendelkezik. A KSH adatai alapján elmondható, hogy a Pécsi Tudományegyetem képzéseinek köszönhetően a Baranya megye továbbra is a felsőoktatás élvonalába tartozik 1000 lakosra jutó nappali tagozatos egyetemi és főiskolai hallgatók számát tekintve. Az intézmény mintegy 36000 hallgatója révén Magyarországon a felsőoktatás egyik centruma. Szintén igen kedvező potenciált mutat az 1000 főre jutó gimnáziumi tanulók száma is, amely országos szinten is a legmagasabb 19,1-es értéket mutat. Mind az egyetemi, mind a gimnáziumi mutatók, azt igazolják, hogy bár a területen egyre fogy a népesség, azonban ezek az intézmények erős felszívó, koncentrációs hatással bírnak, ezáltal a tudás alapú társadalom egyik alappillérének tekinthető oktatás terén erős potenciált képvisel Pécs. A város potenciálja a magasabb szintű képzésben mutat erős képességeket és vonzerőt. Szintén igen pozitív képet fest a kutató és fejlesztő munkahelyek számának megoszlása megyében, ami alappillérnek tekinthető a tudásalapú társadalom megalkotásánál, hiszen Baranya az előkelő 4. helyen szerepel országos szinten.
KÖZLEKEDÉS:
A városon nem folyik keresztül olyan folyó, amely a vizi közlekedésre alkalmas lenne. A vasúti közlekedés az országos rendszerhez kapcsolódva Budapest centrikus. A Pécs-Budapest Intercity járatok naponta 7-szer közlekednek oda-vissza a főváros és Pécs között, átlagos menetidejük 3 óra körül van. Örömhír a pécsiek és a pécsi gazdaság számára, hogy törvényben rögzítetten a Pécs mellett elhaladó M6-os autópálya 2008-ra elkészül. Jelenleg a 6-os számú főút és Siófok után az M7-es autópálya jelenti a legfőbb autóközlekedési összeköttetést a fővárossal. 2006-ban készült el a Pécs-Pogányi Repülőtér felújítása. Immár korszerű, az előírásoknak megfelelő terminál, légi-irányítási központ várja a Pécsre repülővel érkezőket.
|